Jak zbudować wędzarnię murowaną?
26 czerwca, 2020Jak zrobić palenisko do wędzarni?
15 grudnia, 2020Ogrodowa wędzarnie to nie tylko świetna metoda na przygotowanie w domu różnorodnych przysmaków, których próżno szukać w sklepach. To dla wielu osób bardzo ciekawe hobby, które pozwala na spędzanie czasu w sposób kreatywny i pożyteczny. Wędzarnia taka może służyć do przygotowywania wędlin, wędzonych serów, ryb, a nawet wędzonych przetworów warzywnych. Możliwości są bardzo duże, a ogranicza je tylko wyobraźnia. Skąd jednak taką wędzarnię ogrodową wziąć?
Wędzarnia ogrodowa metalowa
Możliwości jest wiele, a obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wędzarnia metalowa. Urządzenie takie można kupić albo wykonać samemu ze stali nierdzewnej lub grubej czarnej blachy (nie każdy oczywiście posiada niezbędne do tego umiejętności i narzędzia, ale zawsze taką pracę można zlecić innej osobie). Wędzarnie ogrodowe metalowe wykonane profesjonalnie dostępne są obecnie na rynku w dwóch wersjach. Pierwszą z nich jest wędzarnia tradycyjna, w której dym powstaje przez spalanie odpowiednio dobranego drewna w palenisku połączonym kanałem z komorą wędzarniczą. Obsługa takich wędzarni wymaga pewnych umiejętności, ale na szczęście w dzisiejszym Internecie bardzo łatwo znaleźć można porady, tutoriale i instrukcje na temat tego, jak i co wędzić.
Drugi rodzaj to wędzarnia elektryczna / grill, a obsługa jest bardzo łatwa. Bardzo często sprowadza się do ustawienia programatora i dosypania do dozownika zrębków wędzarniczych. Generator dymu spokojnie może działać bez żadnego nadzoru nawet kilka godzin, a więc wędzenie może odbywać się w nocy i nie ma potrzeby jego pilnowania. to oczywiście bardzo wygodne, jednak w opinii wielu osób takie wędzenie nie ma w sobie tej magii, która związana jest ze starannym dobieraniem odpowiedniego drewna, ostrożnym jego rozpalaniem i doglądaniem paleniska i wędzących się przysmaków. Samodzielnie wykonana wędzarnia może być zbudowana na różne sposoby. Można ją na przykład skonstruować od podstaw, co wymaga jednak umiejętności spawania (i odpowiedniego sprzętu). Jednak trzeba powiedzieć, że tak naprawdę w metalowej komorze wędzarniczej może powstać praktycznie każdy rodzaj wędzonki. Wrażenie robią patenty takie jak wędzarnia z szafki metalowej, czy wykonana z beczki.
Wędzarnia drewniana czy metalowa
Tradycyjnie wędzarnie budowało się oczywiście z drewna i wiele osób jeszcze dzisiaj praktykuje taki sposób wędzenia. Wędzarnie drewniane mogą być wykonane na różne sposoby - od najprostszych, do dużych wędzarni, w których znajdzie się miejsce na uwędzenie w tym samym czasie dużej ilości kiełbas, szynek i innych wędlin. W znacznie prostszej wersji, wędzarnia taka to po prostu nieskomplikowana skrzynia ustawiona bezpośrednio na ziemi, a palenisko i kanał łączący wykopane są w ziemi i przykryte blachą (albo czymkolwiek innym). Do dzisiaj właśnie takie wędzarnie ogrodowe wykorzystuje się jeszcze na polskich wsiach, gdzie służą do wyrobu domowych wędlin, jednak nie jest to zbyt pojemna wędzarnia. Zaletą wędzarni drewnianej jest zatem różnorodność. Może ona być bardzo prosta i niewymagająca czasu do zbudowania albo bardziej skomplikowana i dająca duże możliwości. Lepszym wyborem będzie wędzarnia modułowa lub wędzarnia metalowa dwukomorowa.
Jakie są najważniejsze zalety opisanych wcześniej wędzarni metalowych? To zależy oczywiście od typu urządzenia. Elektryczne wędzarnie metalowe automatyczne pozwalają przede wszystkim zaoszczędzić czas, a wędzonych mięs nie ma konieczności pilnować - wędzarnia sama zadba o wszystko, co potrzebne. Większość dostępnych na rynku modeli to jednak rozwiązania tradycyjna, których obsługa w zasadzie nie różni się w żaden sposób od wędzarni drewnianych. Czym jednak wędzarnie wykonane z metalu różnią się od drewnianych? Przede wszystkim są o wiele bardziej trwałe. Wędzarnia taka może być ustawiona w ogrodzie na stałe i (o ile oczywiście wykonana jest z przyzwoitej jakości materiału) nie powinna być podatna na wpływ warunków atmosferycznych. Aby lepiej zadbać o urządzenie warto jednak ustawić je pod zadaszeniem, dzięki czemu zyskujemy pewność, że będzie służyć nam bardzo długo.
Jak zrobić wędzarnię z beczki metalowej
Jak już wcześniej wspomniano, wędzarnię metalową można wykonać samodzielnie. Jak się do tego zabrać bardzo prosto. Potrzebne będzie nam jednak coś, z czego będziemy mogli wykonać komorę wędzarniczą. Świetnie nadaje się do tego metalowa beczka. Wędzarnia z beczki metalowej potrzebować będzie jeszcze innych elementów - kanału dymowego i paleniska. Je również wykonać można samodzielnie z łatwo dostępnych materiałów.
Po pierwsze należy usunąć górne wieko beczki i dokładnie ją wyczyścić. Wieko będzie nam służyło jako przykrycie do gotowej wędzarni. Następnie trzeba w beczce wyciąć otwór o takiej samej średnicy, jak średnica rury, którą wykorzystamy do wykonania kanału dymowego. Wejście kanału musi oczywiście znajdować się w dolnej części wędzarni. Można je wyciąć w dnie lub z boku - ważne, żeby znajdowało się jak najniżej. Jako kanał może posłużyć klasyczna, metalowa, albo ceramiczna rura kominowa, a w razie braku lepszych pomysłów nawet kawał starej rynny. Pozostaje jeszcze kwestia paleniska. Może być wykonane z mniejszej, ustawionej poziomo beczki, w której dno wpuszczony jest drugi koniec rury. W ten sposób uzyskuje się zestaw możliwie najprostszy, który jak najbardziej umożliwia wędzenie. Wystarczy wsunąć rurę do przygotowanych otworów, rozpalić w palenisku i można wędzić. Jeżeli wejście kanału dymowego do komory wędzarniczej znajduje się w dnie beczki, to konieczne będzie jeszcze dospawanie nóżek, albo ustawienie jej na odpowiednim podwyższeniu. Całkowita wysokość wędzarni oczywiście będzie wtedy nieco wyższa, ale w praktyce nie ma to wielkiego znaczenia.
Jednak tego typu metalowa wędzarnia to tylko początek, a możliwości jej udoskonalania są duże. Warto na przykład dodać termometr, który umożliwia precyzyjne uzyskanie określonej temperatury. Wszystko musi być odporne na wysokie temperatury, a przy tym mieć prostą budowę. Termometry do wędzarni metalowej dostępne są obecnie dość łatwo i można kupić je w wielu sklepach. Całość zestawu może zostać też w estetyczny sposób zabudowana, dzięki czemu wędzarnia będzie nie tylko przydatnym narzędziem, ale może stać się również prawdziwą ozdobą ogrodu.
Metalowe wędzarnie - opinie
Metalowa wędzarnia elektryczna tego rodzaju ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Przeciwnicy często wskazują na mało estetyczny wygląd i nie zawsze wysoką skuteczność. Doświadczenie mówi jednak, że zależy to raczej od odpowiedniego przygotowania i ustawienia sprzętu, a nie od samej jego konstrukcji. Z drugiej strony zwolennicy takiego rozwiązania mówią o jego ewidentnych zaletach, jak łatwość przygotowania, niski koszt, możliwość samodzielnego stworzenia czegoś przydatnego i wreszcie uzyskanie niewielkim nakładem pracy narzędzia, dzięki któremu we własnym ogrodzie będziemy mogli przygotować wspaniałe smakołyki.
Szukasz metalowej wędzarni?
Napisz lub zadzwoń! Doradzimy, pomożemy w wyborze i dostarczymy Twoją metalową wędzarnie na miejsce!
W ofercie posiadamy nowoczesny model wędzarni metalowej ze stali nierdzewnej. Umożliwiamy łatwy transport wędzarni
Wyślij wiadomość