Wędzarnie ogrodowe

Wędzarnie dla amatorów wędzenia, firm agroturystycznych oraz dla osób, które chcą posiadać przydomową wędzarnie

Przygotowywanie własnych wędlin w przydomowym ogrodzie staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród miłośników wyrazistego smaku wędzonych potraw. Do najpopularniejszych rzeczy, które wybieramy do wędzarni ogrodowych, należy zaliczyć przeróżne mięsa, wędliny, także na popularności zyskują sery, ryby, a nawet owoce i warzywa. Kluczową rolę odgrywa tu sama jakość wędzonych składników, jak również wybór odpowiedniej wędzarni ogrodowej, która zapewni optymalny proces wędzenia.

Wędzarnia ogrodowa – jaką wybrać?

Wędzarnia drewniana, murowana, czy stalowa? Stając przed wyborem wędzarni do ogrodu, najczęściej stajemy właśnie przed takim dylematem. Jednym z częstszych wyborów są wędzarnie drewniane, głównie ze względu na stosunkowo niską cenę i możliwość wykonania jej we własnym zakresie. Najczęściej budowane są z drewna sosnowego, świerkowego, czy z olchy, z koniecznością dodatkowego paleniska na wyposażeniu. Tego typu wędzarnie wymagają stałej kontroli temperatury (chyba że posiadają elektryczny wkład), jak również nie są tak trwałe jak wędzarnie murowane i metalowe. Drewno nie jest materiałem odpornym na wilgoć i nawet impregnowana wędzarnia, wymaga regularnego sprawdzania i systematycznej ochrony przed szkodnikami, zniszczeniem drewna.

Wędzarnie ogrodowe murowane należą do najbardziej efektownych rozwiązań, na jakie możesz się zdecydować. Potrafią doskonale prezentować się w każdym ogrodzie, jednak wymagają nie tylko odpowiednich umiejętności murarskich, ale także sporych nakładów finansowych. Decydując się na wędzenie przy pomocy wędzarni metalowej, z wkładem ze stali nierdzewnej, możesz liczyć na solidny produkt na lata. Stal nierdzewna jest w pełni odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, wilgoć, ubytki mechaniczne. Zdecydowaną jej przewagą nad innymi produktami jest również to, że bardzo łatwo utrzymać ją w czystości.</

Wędzarnie elektryczne – wygodne rozwiązanie do Twojego ogrodu!

Firma Gros posiada w swojej ofercie 3 typy wędzarni ogrodowych elektrycznych, które świetnie sprawdzą się zarówno na prywatny użytek, także dla firm i każdego, kto pragnie posiadać własną przydomową wędzarnię. Dlaczego Small Smoker 1,2 lub 3 najlepiej sprawdzi do każdego ogrodu? Największą zaletą takich wędzarni jest pełna kontrola nad procesem wędzenia. Możesz w każdej chwili dokładnie kontrolować temperaturę, nie bojąc się o przypalenie, przesuszenie, czy też niedogotowanie potraw. Dzięki regulacji gęstości dymu, a także czujnikowi temperatury w wyrobie, możesz mieć pewność, że wyciągniesz gotowe wędzonki w idealnym momencie. Wędzarnie ogrodowe elektryczne to także zdecydowanie więcej możliwości niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Dostępne funkcje wędzenia na zimno, gorąco, pieczenia, suszenia, a także pasteryzowania, pozwolą na zachowanie pełnego profesjonalizmu, nawet w wędzeniu na własny użytek.

W ofercie firmy Gros znajdziesz zarówno w pełni metalowe wędzarnie, jak i model Small Smoker 1, który wykonany jest ze sklejki liściastej wodoodpornej, wraz z wkładem ze stali nierdzewnej kwasoodpornej. Jest to najprostsze i idealne rozwiązanie dla przydomowej wędzarni.

Najwyższa jakość wędzonek

Zarówno produkty drewniane, jak i metalowe, posiadające stalowy wkład wraz z elektryczną kontrolą procesu wędzenia, zapewnią Ci ogromne możliwości przygotowania znakomitych wędzonych produktów. Wędzenie sprawia, że nawet proste produkty, jak różne rodzaje serów, mięsa, kiełbas, czy ryb, jak i inne wyroby nabierają wyjątkowego, wyrazistego smaku. Możliwości są ogromne – już wybierając samą technikę wędzenia możesz, zdecydować się na jedną a opcji: wędzenie zimne lub gorące.

Wędzenie na zimno

Trwa w zależności od produktu i jego przygotowania od kilkunastu godzin do nawet 14 dni i odbywa się w temperaturze od 18 do 28°C. Bardzo ważna jest również wilgotność powietrza, która powinna oscylować w przedziale 90%-95%. Potrawy wędzone na zimno zyskują wyrazisty smak i aromat, a także znakomicie się konserwują.

Wędzenie na gorąco

Czas wędzenia jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku wędzenia na zimno. Wędzenie na gorąco odbywa się w temperaturze od 28 do 80°C i więcej. W tym przypadku również dąży się do przedłużenia trwałości produktu, a także zachowania jego smaku, kolorytu, czy też aromatu. Może tutaj dojść jednak do większych ubytków wagowych.