Wędzarnie ogrodowe to idealna opcja dla osób, które cenią sobie tradycyjny, unikatowy i wyrazisty smak potraw. Wbrew pozorom nie służy ona wyłącznie do przygotowywania mięs. To również doskonałe urządzenie do miłośników wędzonych ryb, serów, owoców, czy też warzyw. Możliwości jest wiele, a wszystko zależy od indywidualnych upodobań.
Na czym polega wędzenie?
Zanim wybierzemy odpowiednie urządzenia należy dokładnie poznać, czym jest wędzenie. Jest to nic innego, jak omiatanie dymem produktów spożywczych (np. kiełbas, kawałków mięsa, drobiu, ryb, serów, owoców morza).
Proces wędzenia
W procesie tym wykorzystywany jest uwodniony dym-aerozol. Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje wędzenia:
– Wędzenie zimne, które odbywa się w temperaturze od 18 do 28°C. Trwa ono od kilku do kilkunastu godzin, a dokładny czas zależy od rodzaju przygotowywanego produktu. Podczas obróbki wykorzystywany jest rzadki dym. Głównym celem wędzenia zimnego jest wydłużenie trwałości artykułu spożywczego. Istotne jest jednak to, aby odbywało się to bez straty masy, smaku, aromatu, czy też kolorytu.
– Wędzenie gorące, które odbywa się w temperaturze od 28 do 80°C i więcej. Obróbka odbywa się w bardzo krótkim czasie. Trwa ona zwykle od kilkunastu minut do jednej godziny. Podczas wędzenia na gorąco wykorzystywany jest gęsty dym. W tym przypadku również dąży się do przedłużenia trwałości produktu, a także zachowania jego smaku, kolorytu, czy też aromatu. Może tutaj dojść jednak do większych ubytków wagowych.
Warto wiedzieć, że wędzenie może odbywać się również z obecnością pary. To właśnie dzięki niej produkt jest koloryzowany. Tempo tego procesu jest uzależnione od tego, jak wilgotna jest mieszanka omiatająca wędzony wyrób. Należy pamiętać jednak o tym, że zbyt duża wilgotność może doprowadzić do zmatowienia, a także poszarzenia produktu, co nie jest zjawiskiem pożądanym.
Jak wybrać odpowiednią wędzarnie?
Przed zakupem wędzarni ogrodowej należy przede wszystkim określić, jak często będziemy ją użytkować.
Czy wędzarnia ogrodowa będzie służyła nam okazyjnie, czy sprzęt będzie wykorzystywany kilka razy w tygodniu?
Czy będziemy wędzić produkty wyłącznie dla siebie?
Czy poszukujemy sprzętu do celów zarobkowych?
Po pierwsze należy sobie uzmysłowić, że wędzarnie ogrodowe nie są tak zaawansowane, jak sprzęt wykorzystywany w różnego typu przedsiębiorstwach. Z tego względu jest on odpowiedni wyłącznie do użytku domowego, gdzie nie potrzebujemy tak wysokiej wydajności. Wybierając urządzenie odpowiednie dla siebie należy przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry, czyli np. rozmiar sprzętu, pojemność wsadu, tempo wędzenia konkretnych produktów oraz szereg akcesoriów potrzebnych do wędzenia. Nie bez znaczenia jest również wyposażenie dodatkowe, gdyż to one warunkuje komfort eksploatacji.
Plusy posiadania wędzarni ogrodowej
W dzisiejszych czasach ciężko jest zakupić mięso przygotowywane bez dużej ilości konserwantów. Wszelkie modyfikacje sprawiają, że produkty spożywcze tracą swój wyjątkowy smak i aromat. Współczesne wędzarnie dążą przede wszystkim do obniżenia kosztów i maksymalizacji zysków. Jest to najczęściej produkcja masowa, gdzie jakość nie znajduje się na pierwszym miejscu. Właśnie dlatego warto posiadać własną wędzarnie ogrodową. Dzięki niej można w pełni kontrolować proces przygotowywania produktów spożywczych. Dzięki temu uzyskamy niepowtarzalny smak oraz aromat. Wędzone artykuły są również dość drogie, więc przygotowując je samodzielnie sporo zaoszczędzimy. Zakup urządzenia szybko nam się zwróci.