FIRMA GROS

Firmę GROS założył w 1992r Pan Jerzy Grobarek. Zajmuje się ona projektowaniem, produkcją i sprzedażą urządzeń do wędzenia. Specjalnością firmy są małe wędzarnie o pojemnościach; 10, 20, 40, 50, 70, 100 i 150 kg wsadu. Urządzenia te są przeznaczone dla: amatorów wędzenia-wędzarnie ogrodowe, gastronomii, sklepów i marketów oraz małego biznesu. Wędzarnie firmy GROS wyróżniają się od wszystkich wędzarni innych producentów zakresem dostępnych funkcji. W innych wędzarniach ogrodowych można jedynie wędzić

na gorąco a w niektórych również suszyć i rzadko kiedy wędzić na zimno. Wędzenie na gorąco wędlin trwa w nich około 6 godzin. Całkowity czas suszenia na powietrzu, wędzenia i parzenia w wodzie mięsa wynosi około 17 godzin. Mięso traci w tym czasie około 35% swojej wagi. Wędzarnie GROS potrafią więcej a mianowicie; suszyć, wędzić na zimni i na gorąco, parzyć, pasteryzować oraz piec. Wędzenie na gorąco trwa w nich 30 minut. Łączny czas obróbki termicznej mięsa wynosi 4,5 godziny a ubytki wagowe nie przekraczają 15%. Ponieważ wędzarnie firmy GROS są wykonane z polerowanej stali nierdzewnej i kwasoodpornej można z nich łatwo, szybko i skutecznie usuwać smółkę wędzarniczą. Stosowanie zalecanej przez producenta technologii mycia pozwala w wędzarniach GROS naprzemiennie wędzić ryby oraz inne wyroby bez ryzyka przenikania aromatu ryb do wędlin czy serów. W każdym dymie czy to papierosowym czy ze spalania węgla lub innych paliw również w dymie powstającym ze spalania drewna występują rakotwórcze benzopireny. Wyroby omiatane-wędzone dymem wędzarniczym wchłaniają te szkodliwe dla zdrowia związki. Przepisy Unii Europejskiej dokładnie określają jaką ilość benzopirenów mogą zawierać wędzonki. Im wyższa temperatura spalania drewna oraz im dłuższy czas omiatania dymem tym wyroby zawierają więcej benzopirenów. Ponieważ wędzenie w urządzeniach firmy GROS trwa jedynie 30 minut a drewno nie pali sie lecz żarzy dlatego poziom benzopirenów w wędzonkach z tych wędzarni jest niższy niż narzuca to dyrektywa unijna.

Wyroby produkowane w tych urządzeniach mają piękne kolory, aromat wędzonki i co najważniejsze są zdrowe.

Firma GROS w swoich wędzarniach przeznaczonych dla sklepów, marketów i małego biznesu coraz częściej instaluje w miejsce dymogeneratów (wytwarzających dym wędzarniczy w procesie zarzenia drewna) system wędzenia uwodnionym dymem-aerozolem. Jest to obecnie najnowocześniejszy system wędzenia. Do jego głównych zalet należą: bardzo mała emisja dymu do atmosfery, znikoma zawartość benzopirenów w wyrobach, możliwość pełnej automatyzacji procesu wędzenia, brak zagrożeń pożarowych, brak zabrudzeń wokół wędzarni, płynna regulacja intensywności ubarwienia wyrobów przy jednoczesnym zachowaniu ich zapachu i smaku. Dla klientów wyroby wędzone dymem wędzarniczym i uwodnionym dymem wędzarniczym są nie do odróżnienia. Coraz więcej producentów wędlin decyduje się na stosowanie wędzenia uwodnionym dymem gdyż jest on wygodniejszy i łatwiejszy w stosowaniu a dodatkowa zaletą jest uzyskiwana powtarzalność i wysoka jakość wyrobów. Największym odbiorcą komór wędzarniczo-parzelniczych z systemem wędzenia uwodnionym dymem firmy GROS jest sieć Kaufland Polska. Już około 80 marketów tej sieci posiada na swoich stoiskach sprzedaży wędlin wędzarnie firmy GROS. Kupujący są pewni, że oferowane im wyroby są świeże gdyż cały proces wędzenia odbywa się przy otwartej kurtynie na ich oczach. Wszystkich zainteresowanych urządzeniami do wędzenia firmy Gros zapraszamy do współpracy i zakupów.