wędzarnie elektryczne
Wędzarnie metalowe – jaką wybrać?
22 września, 2020
wędzenie
Wędzenie
29 stycznia, 2021
wędzarnie elektryczne
Wędzarnie metalowe – jaką wybrać?
22 września, 2020
wędzenie
Wędzenie
29 stycznia, 2021
palenisko do wędzarni

Jeśli jesteś doświadczony w wędzeniu potraw, to z pewnością wędzarnia ogrodowa i jej budowa są Ci znane. Nie dla wszystkich jednak budowa wędzarni oraz paleniska może okazać się takie proste. Zabierając się za budowę wędzarni z paleniskiem samodzielnie, powinieneś w pierwszej kolejności odrobinę zagłębić się w tej sprawie, pooglądać różne filmiki na Internecie lub nawet porozmawiać z kimś bardziej doświadczonym od Ciebie. Wielkość wędzarni, komory wędzarniczej i paleniska, jakość użytego drewna oraz wiele innych czynników będzie decydowało o wykwintności Twoich wędzonek. W przypadku gdy kilka osób w danym gospodarstwie domowym jest fanami wędzonych potraw, tym częściej będzie korzystać z nowego urządzenia w ogrodzie. Skrupulatne wykonanie wędzarni krok po kroku jest niezwykle istotne, ponieważ każdy element ma znaczenie, dlatego żadnego z nich nie możesz pominąć, aby osiągnąć smak mięsa, który pamiętasz z dzieciństwa.

Wędzarnia przy domu to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej smakoszy wędzonek. Z drugiej strony nie jest to żadna innowacyjna technologia, ponieważ nasi dziadkowie w większości uznawali wędzenie za jeden z obowiązków przydomowych, a uwędzone mięso było najważniejszą potrawą na stole. Nic więc dziwnego, że to popularne i jakże relaksujące zajęcie zaczyna wracać do łask, a wędzenie nawet na zimno staje się hobby wielu z nas.

Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem budowy wędzarni?

Można śmiało uznać, że palenisko jest sercem wędzarni z kilku prostych przyczyn. To właśnie palenisko ma wpływ na temperaturę w komorze wędzarniczej, ilość wydzielanego dymu, różnorodność unoszących się substancji chemicznych, które bezpośrednio wypływają na smak wędzonych potraw. Nie ma konkretnych wytycznych, które mówiłyby o tym, jak zbudować wędzarnię. Najwięcej uczymy się metodą prób i błędów oraz dzięki długoletnim obserwacjom różnego rodzaju zabiegów, które polepszyły lub wpłynęły negatywnie na smak wędzonek. Każdy element musi być przygotowany ze starannością, ponieważ na efekcie może zaważyć nawet drewno i jego pochodzenie. Wędzenie jest sztuką, której tajniki możesz odkrywać z każdym kolejnym wędzeniem.

Budując palenisko do wędzarni, pamiętaj o kilku ważnych zasadach

Pierwszym aspektem jest wielkość paleniska, która musi być dobrana w taki sposób, aby żar nie dotykał ścianek paleniska. Wizualnie palenisko zawsze jest szersze od komory wędzarniczej. Dobrą praktyką jest ustanowienie około 15 centymetrów luzu przy każdej ścianie. Ma to znaczenie w każdym rodzaju wędzarni, nawet jeśli ciepło jest doprowadzane przez kanał dymny. Dzięki temu zabiegowi unikamy zjawiska kumulacji ciepła na ściankach paleniska, co w efekcie może doprowadzić do duszenia potraw, a nie ich wędzenia. Osiągnięcie zbyt wysokiej temperatury również nie jest pożądane podczas procesu wędzenia produktów. Chodzi o to, aby wyroby były wędzone w jednostajnej temperaturze przez określony czas, aby nabrały smaki oraz zapachu tzw. beczki.

Kolejnym warunkiem, jaki musisz wziąć pod uwagę, jest umiejscowienie paleniska. Kiedy wędzarnie są betonowe i jednocześnie palenisko znajduje się w ziemi, jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ część ciepła zostanie oddawana. Ten podpunkt dotyczy jednak palenisk, z których dym jest dostarczany poprzez kanał dymny, ponieważ zwykle takie palenisko jest zakopywane pod ziemią.

Zanim wyznaczysz sobie miejsce, aby wykonać palenisko, pamiętaj, że musisz go umieścić i zbudować w taki sposób, aby łatwo było doglądać wędzonych przez ciebie potraw. Zarówno mięso, sery, jak i ryby muszą mieć nadzór podczas procesu wędzenia. Konieczne będzie dokładanie drewna oraz sprzątanie pozostałego żaru, dlatego tak ważne jest, aby zamontować drzwi z wygodnej strony.

Nie bez znaczenia pozostaje także dobranie odpowiednich materiałów do wykonania palenisk. Często wylewa się je z betonu, ale równie popularnym rozwiązaniem jest użycie cegły lub kamieni. Pamiętaj, że tzw. szamotka nie nadaje się do budowania paleniska. Do budowy nie będziemy używać wszelakich materiałów, które szybko oddają ciepło. Aby dobrze wędzić produkty, komora wędzarnicza nie może sobie pozwolić na duże spadki temperatur. Jak już wiesz, jakość dymu jest bardzo istotna, dlatego musisz się zatroszczyć i wszystkie najmniejsze detale.

Praca nad wykonaniem wędzarni z paleniskiem i odpowiedniej komory nie należy do najłatwiejszych zadań. Nie znajdziesz drogi na skróty. Możesz jedynie zamówić gotową wędzarnię, która zostanie wykonana zgodnie z Twoimi wytycznymi. Samo wędzenie jest procesem czasochłonnym, lecz z czasem przekonasz się, ile satysfakcji przynoszą własne wyroby. Dym jest dokładnym odzwierciedleniem jakości oraz rodzaju drzewa, z jakiego powstaje. Z każdym kolejnym wędzeniem będziesz wiedział, jakich przypraw używać oraz w jakich ilościach, aby uzyskać pożądany przez Ciebie smak potraw.

Szukasz metalowej wędzarni?

Napisz lub zadzwoń! Doradzimy, pomożemy w wyborze i dostarczymy Twoją wędzarnie na miejsce!

Wyślij wiadomość

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Podmiot moich danych osobowych zawartych w niniejszym formularzu, w celu otrzymania odpowiedzi na zadane pytanie

  Pokaż pełną treść zgody na przetwarzanie danych osobowych

  GROS JERZY GROBAREK


  ul. Gajowa 16
  43-200 Pszczyna
  Polska

  SKLEP, SERWIS
  ul. Lipowa 2
  43-230 Goczałkowice-Zdrój
  Polska

  TELEFON
  +48 32 211 49 99
  +48 691 465 888
  +48 533 351 964
  +48 505 454 247

  E-MAIL
  firma@grobarek.pl
  5/5 - (12 głosów)