Wędzarnie drewniane – Jak zrobić wędzarnię z drewna

jak zbudować wędzarnie
Jak zbudować wędzarnie
27 kwietnia, 2020
wędzarnia murowana
Jak zbudować wędzarnię murowaną?
26 czerwca, 2020
jak zbudować wędzarnie
Jak zbudować wędzarnie
27 kwietnia, 2020
wędzarnia murowana
Jak zbudować wędzarnię murowaną?
26 czerwca, 2020
Jak zrobić wędzarnie z drewna

Samodzielne prace przydomowe powoli wracają do popularności. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wędzarni. Coraz więcej osób chce samemu wędzić mięso, ryby oraz sery. Nic dziwnego skoro towary kupowane w sklepach pozostawiają wiele do życzenia i tak naprawdę nie mamy pojęcia, co znajduje się w składzie produktów. Niektórzy traktują wędzenie jako hobby, a inni chcą karmić swoich najbliższych wartościowym pożywieniem. Jaki by to nie był powód, to fakt jest taki, że majsterkowanie w domu oraz ogrodzie zyskuje ostatnio wiele zwolenników.

Budowa wędzarni drewnianej nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem, o ile nie zdecydujemy się na różnego rodzaju udoskonalenia. Czasem najlepsze rozwiązania to te najprostsze. Wędzenie na własną rękę przynosi ogromną satysfakcję i sprawia, że smak wędzonych produktów jest wyśmienity. Jeśli jednak nie masz ochoty lub czasu na budowę urządzenia do wędzenia, może lepiej skorzystać z gotowych rozwiązań i kupić gotowe wędzarnie. Wędzarnia drewniana powinna zostać zakupiona u sprawdzonego producenta.

Wędzarnia drewniana - budowa

Zanim przejdziemy do przykładowego projektu, musisz wiedzieć, że budowanie wędzarni nie jest owocem nowoczesnej technologii. Proces wędzenia niewiele się zmienił od czasu naszych dziadków oraz pradziadków. Jeśli masz w swoim otoczeniu osobę starszą, która wędzi lub kiedyś wędziła, to koniecznie poproś ją o kilka cennych wskazówek. Z pewnością będzie to dla Ciebie wartościowa wiedza i doświadczenia, które ta osoba zbierała przez wiele lat swojego życia.

Niezależnie od wizualnego efektu końcowego, każda większa wędzarnia składa się z konstrukcji, paleniska oraz komina. Zasada jest taka, że im dłuższy kanał wędzarniczy, tym większa możliwość wędzenia na zimno. Przed przygotowaniem projektu należy się zastanowić, na jakim typie wędzenia nam zależy, pamiętając przy tym, że wędzenie na zimno nadaje potrawom wyrazistszy smak oraz aromat. Wędzenie na zimno zabiera również trochę więcej czasu, ale zdecydowanie jest warte czekania.

Konstrukcją jest zazwyczaj niewielki drewniany domek. Może on mieć uwzględnione ujście dymu przy kalenicy lub mieć zbudowany proporcjonalny komin. Ważnym elementem są drzwiczki, które muszą być szczelne, aby dym nie wydostawał się inną drogą niż tą, która jest do tego celu przeznaczona. Może to wpływać na utrzymanie odpowiedniej temperatury w wędzarni. Używane drewno powinno być suche oraz wcześniej zaimpregnowane od zewnętrznej strony. Zwróć uwagę na spadzistość daszku.
Wylewka pod wędzarnie także jest istotnym elementem, dlatego należy dobrze przemyśleć, gdzie chcemy ją wybudować. Tego typu budowla ma z dołu otwór, gdzie montuje się kolanko, które będzie łączyło komorę wędzarniczą z paleniskiem za pomocą rury. Samo palenisko powinno być żeliwne lub murowane. Można kupić już gotowy piecyk.
Kolejnym elementem jest termometr, który pozwala na kontrolę temperatury dymu wędzarniczego. Najczęściej jest montowany nad drzwiczkami.

Z jakiego drewna zrobić wędzarnię?

Wybierając drewno do budowy wędzarni domowej, powinieneś pamiętać o kilku zasadach. Sukces w dużej mierze zależy od jakości drewna, jakie zastosujesz w swojej nowej wędzarni. Najważniejsze to pamiętać, aby zdecydować się na drewno drzew liściastych. Nie jest zakazane używanie drzew iglastych, lecz zawierają one znacznie więcej żywicy, więc przygotowanie tego rodzaju drewna jest bardziej skomplikowane i czasochłonne. Szybszym rozwiązaniem będzie zakup gotowej wędzarni drewnianej wykonanej z drzew iglastych, jeśli akurat zależy nam na tego typu drewnie. Drewno musi być całkowicie pozbawione wilgoci. Następnie, ważnym procesem jest tzw. przepalanie wędzarni. Jest to przepalanie pustej komory przez kilka godzin. Pozbawiamy w ten sposób nowej wędzarni wszelkich zanieczyszczeń i zapachów, dosuszamy drewno i poznajemy własną wędzarnię. Zalecane gatunki to dąb oraz buk.

Wędzarnia z beczki drewnianej

Wędzarnia z beczki drewnianej jest rozwiązaniem dość ekonomicznym, ponieważ nie wymaga dużego nakładu finansowego. W beczce, np. po winie, stosunkowo łatwo jest utrzymać temperaturę, przez co zużywa się mniejszą ilość drewna niż w przypadku jej metalowego odpowiednika. W beczce drewnianej można pozwolić sobie na wędzenie o każdej porze roku oraz zdecydowanie lepiej komponuje się w ogrodowych aranżacjach.
Każda wędzarnia z beczki drewnianej powinna zawierać palenisko, komorę wędzarniczą, kanał dymny, komin oraz zadaszenie. Istnieją dwa rodzaje paleniska: pośrednie i bezpośrednie. Palenisko znajduje się pod komorą wędzarniczą. Nie ma w tym wypadku żadnej rury, która łączyłaby komorę z paleniskiem. Takie rozwiązanie pozwala na osiąganie większej temperatury podczas procesu wędzenia. Jest także niezwykle proste w wykonaniu i dobrze się sprawdza w przypadku wędzarni wykonanych z drewnianych beczek. Palenisko pośrednie zawiera kanał dymny o długości około 1,5 metra, a jego średnica nie powinna być mniejsza niż 20 cm. Można go także ocieplić, aby nie tracił temperatury dymu w czasie doprowadzania go do komory, kiedy na zewnątrz panuje chłodniejsza temperatura. Palenisko musi mieć odpowiednie wymiary w stosunku do wymiarów beczki. Zbudować tego typu palenisko jest bardziej skomplikowane.
Wędzarnia o odpowiednim ciągu i cyrkulacji osiąga dobre efekty w wędzarni. Komin powinien więc znajdować się możliwie wysoko. Ostatnim ważnym elementem jest daszek, który powinien być lekko spadzisty, co może okazać się małym wyzwaniem w przypadku kształtu, jaki ma beczka. Niektórzy radzą sobie za pomocą grubszej, wilgotnej płachty okrywającą górną część beczki. Na koniec nie zapomnij o hakach, prętach oraz drewnianych poprzeczkach. Służą one do zawieszania na nich produktów do wędzenia. Termometr także okaże się pomocny.

Wędzarnia drewniana - projekt

Budowanie wędzarni może okazać się problematyczne, jeśli nie posiadamy projektu. Jeśli jesteśmy w stanie sami go zaprojektować, to mamy na koncie kolejną oszczędność. W przeciwnym wypadku należy skorzystać z usług specjalisty lub architekta, lub poradzić się osoby bardziej doświadczonej w temacie. Poniżej został przedstawiony przykładowy projekt, który może stanowić wersję poglądową.

W przeciwnym wypadku należy skorzystać z usług specjalisty lub architekta, lub poradzić się osoby bardziej doświadczonej w temacie. Poniżej został przedstawiony przykładowy projekt, który może stanowić wersję poglądową.
Do wykonania drewnianej wędzarni będzie potrzebne:
  • łatki 5 x 4 12 mb,
  • kantówka 2,5x2,5 5 mb,
  • podbitka 3,5 m2,
  • wkręty,
  • 2 zawiasy,
  • zasuwka,
  • termometr,
  • rura fi 100 c2mb,
  • kolano,
  • blacha trapezowa 0,9 x 1,2m,
  • palenisko.
Wykonaj drewnianą konstrukcję z elementów drewnianych, a następnie umieść kolanko od spodu drewnianego domku (komory wędzarniczej). Nie zapomnij o drzwiczkach i zamontuj nad nimi termometr. Połącz kolanko z rurą. Rura powinna zostać połączona z paleniskiem, zachowując przy tym lekki spad. Pamiętaj, że drewniany domek powinien stać na nóżkach, umożliwiając montaż kolanka zaraz pod nim. Tak jak zostało opisane powyżej, nowo powstałą wędzarnię powinno się przepalić przez kilka godzin.
Na pierwszy rzut oka może się to wydawać skomplikowanym działaniem, ale w miarę wykonywania działań, zobaczysz, że nie taki diabeł straszny. Wędzarnie ogrodowe wykonane samodzielnie przynoszą wielką satysfakcję, a przygotowywane w nich przetwory posiadają wyjątkowy smak.

Powodzenia!
5/5 - (9 głosów)