akcesoria do wędzenia
Akcesoria do wędzenia
29 stycznia, 2021
akcesoria do wędzenia
Akcesoria do wędzenia
29 stycznia, 2021
Wędzenie golonki

O szczęściu mogą mówić wszyscy, którzy posiadają własną wędzarnię ogrodową i mogą cieszyć się smakiem wędzonych potraw, kiedy tylko mają na to ochotę. W wędzarni elektrycznej można przyrządzić mięso, ryby, sery, twarogi, a ostatnio zrobiło się również modne wędzenie owoców morza. Jakiekolwiek produkty lub półprodukty byśmy nie wędzili, to z pewnością większość smakoszy wędzonych dań będzie się zachwycało smakiem wędzonej golonki. Dostępne na Internecie przepisy są bardzo różne. Można się na nich opierać, lecz do idealnego smaku musimy dojść sami. Golonka lubi różne składniki, a ich dobór zależy od osobistych preferencji ich smakoszy. 1 łyżeczka więcej lub mniej danej przyprawy może okazać się kluczowa. Warto więc próbować różnych możliwości.

Wędzona golonka - jak przyrządzić, żeby była pyszna i soczysta?

Golonkę można przyrządzić na wiele sposobów. Poniżej zestawiliśmy przepis, który wydaje się prosty, a niezwykle podkreśla smak golonki.


Składniki:
  • 1 kg golonki wieprzowej bez kości;
  • niekopiastą łyżeczkę mieszanki pieprzu czarnego, zielonego, czerwonego i czosnku granulowanego;
  • 2 łyżeczki suszonego majeranku;
  • 4 ziarna jałowca;
  • 4 ziarna ziela angielskiego;
  • 800 ml wody;
  • 20 g soli do peklowania

Przygotowanie wędzonej golonki krok po kroku

Kiedy już wszystkie potrzebne składniki i produkty mamy skompletowane, przyszedł czas na rozpoczęcie procesu wędzenia. Zaczynamy jednocześnie od najdłuższej czynności, czyli peklowania mięsa.

Peklowanie:

  • Zmiel wszystkie przyprawy poza solą do peklowania moździerzem.
  • Zagotuj wodę i wrzuć przyprawy do wody. Całość mieszaj na małym ogniu przez około 15 minut.
  • Dodaj sól peklową. Całość mieszaj przez pół minuty.
  • Wstaw golonkę do ceramicznego naczynia i zalej ją powstałym wywarem.

Naczynie należy przechowywać w chłodnym pomieszczeniu w temperaturze nieprzekraczającej 10 stopni Celsjusza przez 3 dni. W tym czasie przewracaj mięso 2-3 razy dziennie. Po 3 dniach wyciągnij mięso z zalewy i osusz papierowym ręcznikiem w taki sposób, aby nic z niego nie kapało. Przechowuj tak przygotowane mięso przez pół dobry w przewiewnym pokoju.

Wędzenie:

Kiedy mamy naszą golonkę odpowiednio zapeklowaną, to możemy przystąpić do etapu wędzenia. W pierwszym dniu wędzimy na zimno, czyli w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni Celsjusza. Proces wędzenia na zimno odbywamy dwa razy w ciągu dnia po 120 minut. Kolejnego dnia podnosimy temperaturę do około 40 stopni w analogiczny sposób do dnia pierwszego. Na trzeci dzień wykonujemy dokładnie to samo, podnosząc jednocześnie temperaturę o kolejne 10 stopni. Ostatnie, co wykonujemy, parzenie golonki przez 1.5 godziny w temperaturze 80 stopni Celsjusza. Na sam koniec trzymaj swoją wędzonkę jeszcze godzinę pod przykryciem koniecznie w tej temperaturze.

Właśnie uwędziłeś golonkę! Z pewnością będzie smakowała całej rodzinie. Smacznego!

5/5 - (11 głosów)