Jak zrobić wędzarnie z drewna
Wędzarnie drewniane – Jak zrobić wędzarnię z drewna
22 maja, 2020
wędzarnie elektryczne
Wędzarnie metalowe – jaką wybrać?
22 września, 2020
Jak zrobić wędzarnie z drewna
Wędzarnie drewniane – Jak zrobić wędzarnię z drewna
22 maja, 2020
wędzarnie elektryczne
Wędzarnie metalowe – jaką wybrać?
22 września, 2020
wędzarnia murowana
Niejeden mistrz i mistrzyni domowej kuchni marzy o tym, aby posiadać w ogródku własną, najlepiej samodzielnie wykonaną wędzarnię. Przy jej pomocy możliwe będzie przygotowywanie o wiele smaczniejszych, ale też i zdrowszych potraw. Jak zbudować wędzarnię murowaną we własnym ogrodzie? Co trzeba wiedzieć, aby powstała wędzarnia ogrodowa? Na czym polega wędzenie i czym ono tak naprawdę jest?
Zanim rozpocznie się budowa wędzarni, najpierw warto dowiedzieć się krok po kroku, czym tak naprawdę jest proces wędzenia, a także, na czym on konkretnie polega. Wiedza ta pozwoli nie tylko wiedzieć dokładnie, jak powinna przebiegać budowa wędzarni, lecz również pomóc osiągnąć lepsze efekty swojej pracy, czyli innymi słowy, wybudować po prostu znacznie lepszą wędzarnię. Wędzenie uznawane jest za jeden z najstarszych na świecie sposobów konserwowania produktów. Przy pomocy dymu likwidowana jest znaczna większość grzybów i bakterii obecnych w mięsie, lecz również w ogromnym stopniu proces ten wpływa na smak ryb czy też mięs. Wędzenie można przeprowadzić na trzy sposoby, które wynikają ze stosowania określonej temperatury paleniska. Mowa tu jest o wędzeniu na zimno, co odbywa się w przedziale 16-22 stopnie, o wędzeniu na ciepło, czyli temperatura 22-45 stopni, oraz o wędzeniu wieloetapowym, w zakresie pomiędzy 40-90 stopni.

Dlaczego właśnie wędzarnia murowana?

Jak więc widać, wędzarnia domowa może mieć naprawdę olbrzymie zalety. Kolejnym pytaniem, na które trzeba sobie jednak odpowiedzieć, jest to, dlaczego właściwie warto zbudować wędzarnię murowaną? Konstrukcja każdego rodzaju wędzarni jest mniej więcej tak sama. Nie ma znaczenia, czy wybierze się model murowany, drewniany czy też metalowy, budowa każdego z nich opierać się będzie na tym, że postawić trzeba będzie palenisko, kanał dymny i nie można zapominać o najważniejszym, czyli o komorze wędzarniczej. Dlaczego jednak właśnie murowany model wędzarni? Co prawda budowa wersji murowanej jest najdroższa z tej trójki, lecz nie da się ukryć, że jest również najtrwalsza. A skoro wędzarnia to coś, o czym się marzy naprawdę wiele długich lat i oczekuje się, że tyle samo lat, albo i znacznie dłużej, będzie ona służyła bez zarzutu, zdecydowanie wybór powinien paść na model o najlepszej i najmocniejszej konstrukcji.

Jak wybrać miejsce, w którym powinna się rozpocząć budowa wędzarni?

Zanim jednak przejdzie się do stawiania i własnoręcznego budowania wędzarni, najpierw trzeba w odpowiednio przemyślany sposób, krok po kroku wybrać właściwe na nią miejsce w ogrodzie. Czym powinno się ono charakteryzować? Odpowiednie miejsce, w którym może być postawiona wędzarnia ogrodowa, powinno być wybrane w możliwie najbardziej suchym miejscu w całym ogrodzie, a także powinno być w miarę możliwości jak najbardziej oddalone od budynków mieszkalnych. Nie tylko naszego własnego, lecz również sąsiadów, ponieważ dym z wędzarni ogrodowej może stanowić problem i może sąsiadom przeszkadzać.

Podstawowe cechy wędzarni ogrodowej

Kolejnym krokiem, po wybraniu miejsca, w którym stanąć ma wędzarnia, jest określenie tego, jakiego typu ma być dana konstrukcja, co wprost wynika z wcześniej określonego rodzaju wędzenia. Przykładowo, jeśli zastosowane zostanie wędzenie na zimno, wędzarnia powinna być oddalona od paleniska długim na około 1.5 metra kanałem dymnym. Jeśli jednak zastosowane ma być wędzenie na gorąco, kanał dymny powinien być skrócony do maksymalnie 1 metra. Pamiętać również należy o tym, że komin, w który wędzarnia zostanie wyposażona, powinien być pochylony na około 10-15 stopni, a także koniecznie powinien być wyposażony w tzw. szyber.

Budowa wędzarni krok po kroku

Gdy zarówno miejsce, jak i sam pomysł jest przygotowany, następnie można przejść do właściwej już budowy. To o czym jeszcze tylko należy pamiętać, to aby nie starać się wykonać wędzarni według własnego projektu, ponieważ z pewnością robi się to po raz pierwszy, toteż pomyłki będą nieuniknione. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zbudować wędzarnię, korzystając z gotowego, przygotowanego przez profesjonalistę projektu. Budowę wędzarni należy rozpocząć od wylania całkowicie betonowej, najlepiej dodatkowo zbrojonej wylewki. Na niej następnie przy pomocy bloczków betonowych powinno się zbudować fundament, który stanowić będzie podstawę pod palenisko, oraz pod całą wędzarnię. Bardzo ważne jest to, aby na gotowym fundamencie położyć izolacje w postaci folii, lub też papy. Po tym zabiegu można przejść do murowania. Do budowy wędzarni najlepiej jest użyć cegieł klinkierowanych, a także betonowych bloczków, ponieważ gwarantują one możliwie najlepszą jakość, przy zachowaniu bardzo dużej estetyki. Łączenie poszczególnych elementów należy wykonać oczywiście w pełni tradycyjnie, czyli przy pomocy zaprawy. Rzecz jasna nie można zapominać o tym, że zarówno palenisko, jak i popielnik wędzarni powinien być wyposażony w futrynę, co też oczywiście powinno znajdować się na projekcie, więc nie można zapominać o tym, że trzeba je zbudować. Po zakończeniu etapu murowania całość powinno się przykryć szczelnie np. folią, co zapobiegnie zamoknięciu konstrukcji .Kolejnym etapem, gdy buduję się wędzarnię, jest wybudowanie paleniska i popielnika. Zdecydowanie poleca się element ten wykonać przy pomocy cegieł szamotowych, które łączone będą specjalnym, całkowicie odpornym na ogień i wysoką temperaturę klejem. Nie można również pominąć tego, aby przestrzeń wokoło komory spalania wypełnić mieszanką kruszywa. Do komory wędzarniczej powinno się dołączyć odpowiednio zaizolowaną termicznie stalową rurę, która będzie służyła do odprowadzania z komory dymu. Dzięki temu komora wędzarnicza będzie posiadała odpowiedni ciąg. To o czym należy pamiętać na tym etapie, to aby rura była skierowana lekko ku górze, a nie leżała płasko. Po tym zabiegu można następnie przejść do murowania komory wędzarniczej, podczas której dojdzie do montażu haczyków i podpór pod pręty lub kije, na których podwieszane będą rzeczy do wędzenia. Ostatnim etapem, gdy buduje się wędzarnię, jest budowa komina. To o czym należy w tym momencie pamiętać, to aby umieści w kominie szyber, a także pamiętać o pozostawieniu otworu do podłączenia rury odprowadzającej dym z paleniska.

Czym wędzić w wędzarni?

Wybudowanie murowanej wędzarni to jednak nie koniec tego, co powinno się zrobić przed rozpoczęciem wędzenia w niej mięs lub ryb. Ostatnim krokiem do celu, jakim jest posiadanie pięknej, domowej wędzarni, jest kupienie odpowiedniego rodzaju drewna. Bo to od tego konkretnego elementu, czyli właściwie wybranego drewna zależeć będzie sukces całego wędzenia. Na jakie drewno zatem powinno się zdecydować? Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, aby unikać drewna z drzew iglastych. Zdecydowanie lepiej sprawdza się przy wędzeniu drewno z drzew liściastych. A jeszcze konkretnie najlepsze drewno pochodzi natomiast z drzew owocowych, ponieważ powstający z niego dym jest bardzo aromatyczny i niezwykle delikatny. Z tego powodu takie drewno jest przede wszystkim polecane do wędzenia drobiu. Tym drewnem, którym może się zainteresować, jest np. olcha, buk, czy też brzoza. Marzenia są od tego, aby je spełniać. Budowa murowanej wędzarni, choć nie jest zadaniem prostym, to jednak krok po kroku, kierując się określonymi zasadami można w całkiem sprawny, a przy tym niedrogi sposób postawić własną, ogrodową wędzarnię.
5/5 - (8 głosów)