Jak uwędzić pstrąga
26 marca, 2020Wędzarnie drewniane – Jak zrobić wędzarnię z drewna
22 maja, 2020Wyroby wędzarnicze domowej roboty cieszą się coraz większą popularnością. Można wręcz stwierdzić, że samodzielne wykonywanie różnego rodzaju przetworów mięsnych i mlecznych wraca ponownie do łask. Świadomość konsumencka staje się z czasem coraz większa, dlatego wiele osób decyduje się na zgłębianie rozmaitych technik wędzarniczych. Przyszłych wędzarników skłania do takiej decyzji bardzo wiele czynników m.in. chęć znalezienia nowego hobby, brak akceptacji dla dodawanych konserwantów do mięs i wędlin w supermarketach oraz kontynuowanie rodzinnych tradycji.
Czy każdy powinien posiadać własną wędzarnie?
Zdecydowanie nie. Jeżeli ktoś nie jest zwolennikiem samodzielnego przygotowywania potraw oraz procesu wędzarniczego, to raczej powinien się skłaniać ku znalezieniu zaufanej osoby wędzarniczej lub rzeźnika. Wędzenie powinno być traktowane jako przyjemny sposób spędzania czasu, czego efektem będzie aromatyczny i soczysty smak przygotowanych wędlin oraz serów. Jednakże jeśli szukasz wędzarni dla siebie sprawdź nasze urządzenia wędzarnicze .
Domowa wędzarnia – jak zrobić?
W przypadku gdy początkujący wędzarnik zdecyduje się na budowę własnej wędzarni, powinien zapoznać się z poradami bardziej doświadczonych fachowców w tej dziedzinie. Budowa wędzarni będzie miała wpływ na proces wędzenia i jego końcowego produktu. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, jeśli zdecydujemy się na budowę wędzarni samodzielnie. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że istnieją dwie techniki wędzenia – wędzenie na zimno i wędzenie na gorąco. Temperatura dymu jest bardzo ważna w zależności od efektu, jaki zamierza się osiągnąć. Im dłuższy kanał wędzarniczy, tym niższą temperaturę jest w stanie osiągnąć dym. Wędzarnie, które nie posiadają kanału wędzarniczego, nie są w stanie wędzić w niskich temperaturach. Wszystko zależy od tego, czy posiadaczowi wędzarni zależy na szybkim efekcie, czy na wykwintnym smaku oraz dłuższej przydatności produktów do spożycia.
Konstrukcja wędzarni – jak ją zbudować?
W konstrukcji wędzarni istotna jest odległość od paleniska oraz rodzaj wędzenia – na zimno lub gorąco. O ile wędzić na gorąco nie jest trudne, tak wędzenie na zimno wymaga odrobinę więcej wiedzy i zaangażowania.
W przypadku wędzenia na gorąco należy pamiętać o odległości max. 1 metra od paleniska, ale nie mniej niż 0,5 metra. Jeżeli zdecydujesz się na wędzenie zimnym dymem, to ta odległość powinna być oddzielona kanałem dymnym, którego długość powinna wynosić do 5 metrów. Oczywiście, istnieje też możliwość wędzenia na obydwa sposoby, ale wówczas kanał dymny powinien posiadać dwa paleniska, a wędzarnia powinna zostać zbudowana w odległości 2 metrów od nich. Wysokość wędzarni powinna wynosić co najmniej 1 metr, a palenisko co najmniej 30 centymetrów głębokości.
Wędzarnia domowa powinna stać w możliwie suchym miejscu na ogrodzie oraz miejscu, gdzie dym nie będzie przeszkadzał okolicznym zabudowaniu oraz sąsiadom. Swoim kształtem powinna przypominać niewielki domek.
Aby zbudować wędzarnię, należy zacząć od przygotowania wylewki. Samo palenisko zazwyczaj jest murowane lub żeliwne.
Jaką wędzarnię wybrać?
Do wyboru istnieje kilka rodzajów wędzarni, które można zbudować w zależności od potrzeb oraz osobistych preferencji. Jest to m.in. wędzarnia murowana z cegły lub kamienia oraz wędzarnia drewniana, a także wędzarnia z beczki (metalowa).
Wędzarnia drewniana nie jest skomplikowana do wykonania samodzielnie. Przy budowie każdego rodzaju wędzarni warto zaopatrzyć się w profesjonalny projekt, jeśli wiedza budującego nie jest wystarczająca do wykonania takiej konstrukcji. Najważniejszym elementem jest rura, która powinna być zamontowana od dołu. Często można zauważyć, że wędzarnie są postawione na „nóżkach”, które ułatwiają montaż długiej rury z dołu. Zaleca się także zadbanie o montaż termometru, które pozwoli na regulację temperatury komory wędzarniczej.
Więcej informacji na temat drewnianych wędzarni znajdziesz pod linkiem Jak zrobić wędzarnie z drewna
Wędzarnie murowane są nieco bardziej zaawansowane w budowie niż ich drewniane odpowiedniki. Do budowy można użyć kamieni naturalnych, cegieł klinkierowych oraz bloczków betonowych. Są one łączone ze sobą za pomocą zaprawy.
Wędzarnie z beczki, czyli tzw. metalową wędzarnię z beczki można kupić za nieduże pieniądze. Zdecydowanym minusem jest nieestetyczny wygląd. Trwałość takiego urządzenia również zostawia wiele do życzenia. Jeśli zdecydujesz się na budowę takiej wędzarni, zrób to w następujący sposób:
- wytnij pokrywę oraz dno beczki, a na spodzie zamontuj siatkę, która będzie pełniła funkcję filtra,
- wewnątrz beczki należy zbudować swego rodzaju drążki z zamocowanymi haczykami,
- górę należy zabezpieczyć w celu uszczelnienia,
- wędzarnię łączy się z rurą i paleniskiem.
Sprawdź również nasze metalowe wędzarnie!
Jaki termometr do wędzarni?
Rynek oferuje szeroki zakres produktów oraz mechanizmów działania w tym zakresie. Odpowiedni wybór zależy od walorów technicznych, na jakich danemu użytkownikowi zależy.
Termometry analogowe składają się z tarczy, wskazówki oraz sondy. Odczyt może być delikatnie błędny, ale nadaje się do amatorskiego zastosowania. Dostępne są także tego rodzaju termometry, które posiadają szpikulec. Dzięki niemu można sprawdzić temperaturę wewnątrz mięsa. Termometr analogowy do wędzarni, tzw. BBQ. Montuje się go na drzwiczkach, a także na którejś ze ścian w wędzarni. Jest to jeden z najpopularniejszych wyborów konsumenckich.
Cyfrowe urządzenia do pomiaru temperatury różnią się tym, że jej wartość odczytywana jest na ekranie lub wyświetlaczu. Co więcej, tego typu termometry wymagają podłączenia do zasilania.
Kolejną opcją jest elektroniczny termometr do komory wędzarniczej, który pokazuje temperaturę wewnątrz wędzarni. Nie używa się tego urządzenia do pomiaru temperatury wewnątrz mięsa.
Istnieją także nowoczesne rozwiązania, które posiadają wbudowany Bluetooth oraz Wi-Fi. Kupując termometr, należy kierować się stosunkiem jakości do ceny, a także zastanowić się, ile sond będzie potrzebnych do wędzenia. Warto wiedzieć, że są na rynku także marki, które oferują sondy bezprzewodowe.
Jakie drewno do wędzenia?
Do wędzenia używa się drewna liściastego, ponieważ drewno iglaste posiada zbyt dużo żywicy. Od rodzaju użytego drewna będzie w dużej mierze decydował smak wędzonych produktów. Każdy rodzaj drzewa powoduje inny zapach dymu, który później nadaje aromat wędzonym przetworom. Nie ma uniwersalnego zastosowania. Najlepiej przetestować różne drewna, przyprawy oraz sposób wędzenia, aby odnaleźć swój idealny smak potraw. Zbudować wędzarnię jest dosyć prosto, ale smakowite wędzenie wymaga odrobiny wprawy, dlatego nie zniechęcaj się, gdy za pierwszym razem nie otrzymasz rezultatu, jakiego byś się spodziewał. Znalezienie odpowiedniej temperatury dymu, mieszanki do zaprawy, ulubionego smaku mięsa, wędlin oraz serów wymaga cierpliwości. Doskonałe przepisy nie rodzą się od razu, dlatego musisz dać temu trochę czasu. Żaden doświadczony wędzarnik na początku nie wiedział jak zbudować wędzarnię oraz nie znał idealnych receptur. Nie należy się zniechęcać, ale z każdym kolejnym razem dążyć do wymarzonego smaku.