jak wędzić schab żeby był soczysty
Jak wędzić schab żeby był soczysty
19 lutego, 2020
jak zbudować wędzarnie
Jak zbudować wędzarnie
27 kwietnia, 2020
jak wędzić schab żeby był soczysty
Jak wędzić schab żeby był soczysty
19 lutego, 2020
jak zbudować wędzarnie
Jak zbudować wędzarnie
27 kwietnia, 2020
Jak uwędzić pstrąga

Ryby wędzone, takie jak np. pstrąg wędzony uważane są za bardzo smaczne i dobrze smakują podawane zarówno na ciepło i na zimno. By jednak zachwycić domowników i gości smakiem wędzonego pstrąga warto zastosować się do sprawdzonego przepisu i wiedzieć, jak ryby powinny być przygotowane krok po kroku.

Jakie ryby najlepiej nadają się do wędzenia?

Wędzenie ryb to sposób na smaczne i oryginalne danie, które można przygotować samodzielnie w domu. Jednak nie każdy wie, jak powinno przebiegać wędzenie ryb, w jakiej temperaturze powinno się odbywać, ile godzin powinno trwać wędzenie, a nawet ile soli dodać do ryb – by były smaczne i odpowiednio słone. W sytuacji, kiedy chcemy zdecydować się na odmianę w swojej kuchni, warto skorzystać z dobrego przepisu na ryby wędzone.

Do wędzenia nadaje się wiele rodzajów ryb, przy czym wędzenie każdej z nich powinno odbywać się w odpowiedniej temperaturze. Ryby powinno się też wędzić w przewiewnym miejscu, a w czasie wędzenia używać odpowiedniego drewna. Różne ryby wędzi się w różnej temperaturze, począwszy już od 50 stopni do znacznie wyższej. Na ogół też ryby przed wędzeniem wymagają przygotowania solanki lub nacierania ryby solą. Ilość soli odpowiada na każdy 1 kg ryb, przy czym nie powinno się stosować zbyt wiele ani zbyt mało soli. Zbyt mała ilość soli w przypadku ryb wędzonych powoduje bowiem, że są mało smaczne i w szybkim czasie psują się.

Jak przygotować ryby do wędzenia i zrobić solankę?

Do wędzenia ryb przygotowuje się solankę mokrą lub suchą. W przypadku mokrej solanki ryby moczy się w niej przez odpowiednią ilość godzin, co wpływa na skuteczność wędzenia. Jeśli nie chcemy ryb moczyć, to można przygotować suchą wersję solanki i natrzeć ryby solą, pozostawiając na kilka godzin, a po tym czasie po prostu przystąpić do wędzenia.

Przygotowanie ryb do wędzenia wymaga solanki, której proporcje oblicza się w zależności od tego czy ryby zaliczane są do tłustych czy chudych. I tak – ryby chude na ogół wymagają około 50 g soli na 1 litr wody, a tłuste – średnio około 80 g. Część osób, by podkreślić smak i aromat ryb dodaje do nich białe wino lub dodatki typu np. ziele angielskie lub brązowy cukier. Warto obliczać proporcje tych dodatków, typu np. ziele angielskie na 1 kg, by nie przesadzić z ich ilością.

Jak długo powinno się wędzić ryby w warunkach domowych?

Ilość godzin w przypadku wędzenia ryb zależy od ich wagi. Mniejsze wędzi się krócej, a te większe nawet do 12 godzin. Często wędzenie przebiega etapowo i wówczas trzeba zwracać uwagę na temperaturę i regulować ją, by nie doszło do „ugotowania” ryb – tak jak np. w przypadku pstrąga.

Pstrąg – popularna ryba, którą można wędzić w domu

Pstrąg to popularna ryba, którą miłośnicy wędzonych ryb często decydują się przyrządzić w domu. Pstrąg to ponadto smaczna ryba, dość prosta w przyrządzeniu, ale podczas wędzenia trzeba zwracać uwagę, by nie ugotowała się. Dlatego tak istotne jest kontrolowanie temperatury.

Często wędzenie pstrąga odbywa się etapami, kiedy w każdym z nich trzeba zwracać uwagę na temperaturę wędzenia. Jest to dość czasochłonne i trudne, zwłaszcza dla osoby, która dopiero zaczyna naukę wędzenia w warunkach domowych. Dlatego poniżej zawarty jest prosty przepis na wędzonego pstrąga, z którym bez problemu poradzi sobie każda osoba nawet amator. Taki pstrąg jest idealnie uwędzony i mocno aromatyczny. Ponadto ma jędrne i soczyste mięso, a z zewnątrz skórka posiada złocisty kolor, to oznacza, że został uwędzony we właściwy sposób.

Jak uwędzić pstrąga? Przepis na aromatycznego pstrąga, którego można podawać na ciepło i na zimno.

Składniki:

– 1 pstrąg

– 325 ml wody

– około 20 gram soli;

– 5 gram zrębków bukowych przeznaczonych do wędzenia.

(UWAGA: Przepis dotyczy jednej sztuki pstrąga, jednak w przypadku wędzenia ryb w większej ilości należy proporcjonalnie zwiększyć każdy ze składników).

Przygotowanie:

Ryby należy umyć w zimnej wodzie i zeskrobać łuski z użyciem noża, zaczynając od ogona i kierując się w stronę głowy. Po usunięciu ryby należy ponownie umyć pod bieżącą, zimną wodą i oczyścić z pozostałości łusek.

Wskazaną w przepisie ilość soli należy rozpuścić w wodzie i w gotowej solance trzymać od 6 godzin do maksymalnie 8. Ryby w solance należy przechowywać w lodówce w odpowiednio chłodnej temperaturze. Po wskazanym czasie ryby należy przełożyć na kratkę, by odciekły. Po tym czasie konieczne jest umieszczenie ich w przewiewnym miejscu by wyschły.

Do wędzarni należy wrzucić zrębki i zwilżyć je wodą. Ryby ułożyć na ruszcie wędzarni, a do palników wlać denaturat i podpalić. Wędzarnię należy postawić na palnikach. Po około godzinie, kiedy temperatura będzie osiągać temperaturę od 50 stopni do nawet 80 – ryby z wędzarni są już gotowe.

Jeśli szukamy pomysłu na miłą odmianę w kuchni i zdecydowanie należy do miłośników wędzonych ryb, to warto przygotować taką rybkę samodzielnie. Nie jest to trudne, kiedy skorzysta się z łatwego przepisu np. na pstrąga wędzonego. To wybór nawet dla osób, które do tej pory nie próbowały samodzielnie wędzić ryb, ale chcą sprawdzić, jak smakuje ryba uwędzona własnoręcznie.

Może chciałbyś także uwędzić karpia?

5/5 - (8 głosów)