jak wędzić szynkę, żeby była soczysta
Jak wędzić szynkę, żeby była soczysta
11 lipca, 2019
jak wędzić szynkę, żeby była soczysta
Jak wędzić szynkę, żeby była soczysta
11 lipca, 2019
świąteczne wędzenie potraw

w przydomowym ogrodzie - to prostsze niż myślisz!

Pachnące, świeże wędliny i sery wykonane własnoręcznie bez zbędnych dodatków i konserwantów? To jak najbardziej możliwe. Wystarczy tylko wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, a wędzenie ryb, mięsa, czy serów będzie w zasięgu naszych możliwości.
Wędzarnie ogrodowe - domowe wędliny i sery
Na rynku znajdziemy kilka różnych rodzajów wędzarni do użytku domowego. Montuje się je w ogrodach i można z nich korzystać o każdej porze roku. Najlepszą - do zastosowania amatorskiego - jest wędzarnia o wszechstronnym zastosowaniu. Dzięki temu możliwe jest w niej wędzenie mięsa, serów, ryb i innego rodzaju potraw. Co więcej, część z urządzeń przeznaczonych do wędzenia posiada dodatkowo funkcje suszenia, gotowania na parze, czy nawet mycia, przewietrzania i pasteryzowania.

Wędzarnie ogrodowe są znacznie mniejsze od tych przemysłowych, dlatego można je postawić w praktycznie każdym ogrodzie. Nawet jeśli nie jest on dużych rozmiarów.

Jak przygotować się do świątecznego wędzenia?

Pierwszym krokiem do cudownie pachnących i zachęcających do spożycia wędzonych wędlin na świątecznym stole jest zakupienie odpowiedniego mięsa i ryb. Szynki, schaby i boczki należy oczyścić z nadmiaru tłuszczu, przebarwień krwistych oraz żyłek. Następnie należy je dokładnie umyć, a potem osuszyć z wody. Tak przygotowane mięso poddajemy peklowaniu. Jest to naturalny sposób konserwacji pokarmów. Dokonujemy go poprzez zamaczanie składników w specjalnej zalewie.

Składniki na zalewę

Przygotowujemy 10 l wody, 10 ziaren ziela angielskiego, 20 ziaren pieprzu czarnego, 20 ziaren kolendry, 20 ziaren jałowca, 10 dużych liści laurowych oraz łyżkę rozmarynu. Wodę z przyprawami należy zagotować i utrzymywać na lekkim gazie. Zalewę gotujemy (nie doprowadzając jej do wrzenia) przez około 10 minut. Po ostudzeniu należy dosypać do niej 20 g saletry - co pozwoli na zachowaniu naturalnego koloru mięsa. Na samym końcu dodajemy 1 kg soli. Warto zwrócić uwagę na to, w jakim naczyniu przygotowujemy zalewę. Najlepsze do tego celu będą naczynia szklane i kamionkowe. Niektóre pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego mogą się uszkodzić przy jej przyrządzaniu.

Przygotowanie mięsa do wędzenia

W zalewie należy umieścić na okres 7-10 dni przygotowane wcześniej mięso. Kawałki mięsa nie powinny wystawać ponad taflę wody. Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 8 stopni Celsjusza. Po takim przygotowaniu mięsa należy je później osuszyć. Ostatnim krokiem jest wędzenie składników poprzez umieszczenie ich w urządzeniu przeznaczonym do wędzenia

5/5 - (7 głosów)