jak wędzić szynkę, żeby była soczysta
Jak wędzić szynkę, żeby była soczysta
11 lipca, 2019

Świąteczne wędzenie

świąteczne wędzenie potraw

w przydomowym ogrodzie - to prostsze niż myślisz!

Pachnące, świeże wędliny i sery wykonane własnoręcznie bez zbędnych dodatków i konserwantów? To jak najbardziej możliwe. Wystarczy tylko wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, a wędzenie ryb, mięsa, czy serów będzie w zasięgu naszych możliwości.
Wędzarnie ogrodowe - domowe wędliny i sery
Na rynku znajdziemy kilka różnych rodzajów wędzarni do użytku domowego. Montuje się je w ogrodach i można z nich korzystać o każdej porze roku. Najlepszą - do zastosowania amatorskiego - jest wędzarnia o wszechstronnym zastosowaniu. Dzięki temu możliwe jest w niej wędzenie mięsa, serów, ryb i innego rodzaju potraw. Co więcej, część z urządzeń przeznaczonych do wędzenia posiada dodatkowo funkcje suszenia, gotowania na parze, czy nawet mycia, przewietrzania i pasteryzowania.

Wędzarnie ogrodowe są znacznie mniejsze od tych przemysłowych, dlatego można je postawić w praktycznie każdym ogrodzie. Nawet jeśli nie jest on dużych rozmiarów.

Jak przygotować się do świątecznego wędzenia?

Pierwszym krokiem do cudownie pachnących i zachęcających do spożycia wędzonych wędlin na świątecznym stole jest zakupienie odpowiedniego mięsa i ryb. Szynki, schaby i boczki należy oczyścić z nadmiaru tłuszczu, przebarwień krwistych oraz żyłek. Następnie należy je dokładnie umyć, a potem osuszyć z wody. Tak przygotowane mięso poddajemy peklowaniu. Jest to naturalny sposób konserwacji pokarmów. Dokonujemy go poprzez zamaczanie składników w specjalnej zalewie.

Składniki na zalewę

Przygotowujemy 10 l wody, 10 ziaren ziela angielskiego, 20 ziaren pieprzu czarnego, 20 ziaren kolendry, 20 ziaren jałowca, 10 dużych liści laurowych oraz łyżkę rozmarynu. Wodę z przyprawami należy zagotować i utrzymywać na lekkim gazie. Zalewę gotujemy (nie doprowadzając jej do wrzenia) przez około 10 minut. Po ostudzeniu należy dosypać do niej 20 g saletry - co pozwoli na zachowaniu naturalnego koloru mięsa. Na samym końcu dodajemy 1 kg soli. Warto zwrócić uwagę na to, w jakim naczyniu przygotowujemy zalewę. Najlepsze do tego celu będą naczynia szklane i kamionkowe. Niektóre pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego mogą się uszkodzić przy jej przyrządzaniu.

Przygotowanie mięsa do wędzenia

W zalewie należy umieścić na okres 7-10 dni przygotowane wcześniej mięso. Kawałki mięsa nie powinny wystawać ponad taflę wody. Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 8 stopni Celsjusza. Po takim przygotowaniu mięsa należy je później osuszyć. Ostatnim krokiem jest wędzenie składników poprzez umieszczenie ich w urządzeniu przeznaczonym do wędzenia

5/5 - (7 głosów)