jak wędzić szynkę, żeby była soczysta
Jak wędzić szynkę, żeby była soczysta
11 lipca, 2019
Jak długo wędzić kiełbasę
Jak długo wędzić kiełbasę
25 września, 2019
jak wędzić szynkę, żeby była soczysta
Jak wędzić szynkę, żeby była soczysta
11 lipca, 2019
Jak długo wędzić kiełbasę
Jak długo wędzić kiełbasę
25 września, 2019
jak wędzić ryby
Jeżeli masz już własną wędzarnię domową, to grzechem byłoby nie spróbować uwędzić czegoś innego niż tradycyjne wędzenia mięsa. Zastanów się, jak często kupujesz wędzoną makrele, wędzonego łososia, lub pstrąga. Kolejna sprawa, ile ryb rzeczywiście było wędzonych metodą tradycyjną, a nie tylko z dodatkiem sztucznego aromatu dymu wędzarniczego.

Jakie ryby wędzić?

Gdy zdecydujemy już na uwędzenie ryb w swojej wędzarni, to nasuwa się pierwsze pytanie. Jakie ryby nadają się do wędzenia. Śpieszymy z odpowiedzią! Wszystkie. Nie ma znaczenia, czy tłusta, czy chuda. Nie ma też znaczenia, w jakiej postaci uwędzimy ryby. Wędzenie ryb możemy całości, filetach ze skórą, czy w dzwonkach. Najpopularniejsza ryba do wędzenia to : makrela, sielawa, łosoś, dorada, węgorz, dorsz lub uwędzenie karpia na święta Bożego Narodzenia.

Jak przygotować rybę do wędzenia

Na początek zadbaj o to, żeby ryby były jak najświeższe. Niezależnie jakie przepisy Ci się przewinęły przed oczami, każdy przepis zapewne może się różnić między sobą, ale nie oznacza to, że jeden przepis jest gorszy lub lepszy od drugiego. Wszystko to zależy od wielu czynników. Od ilości ryb zależy ilość soli, a od dymu zależy jak ryby uwędzone będą smakować. Drewno również ma tutaj wielkie znaczenie. To ile stopni będzie w naszej wędzarni wpłynie na jakość ryby i na długość wędzenia.

Wędzenie pstrąga lub wędzenie karpia na śwęta będzie rządzić się własnymi prawami. Dlatego wybierając przepis sprawdź dokładnie jaka ryba podana jest na liście. Następnie dokładnie wypatrosz ryby – usuń wszystkie wnętrzności oraz zeskrob łuski, jeżeli chcesz przechowywać dłużej wędzone ryby, koniecznie usuń oczy i skrzela. To elementy, które szybko gniją i nawet po uwędzeniu mogą się zepsuć, co wpłynie na smak i zapach całej ryby.

Jak zrobić solankę do ryb

Solenie na sucho – zdecydowanie szybszy sposób na przygotowanie ryb do procesu wędzenia. Czyste i wypatroszone ryby nacieramy solą (tłuste ryby potrzebują więcej soli), dodajemy ulubione przyprawy, czosnek w plastrach i liście laurowe. Tak przygotowane ryby odstawiamy do lodówki na 12 h.

Solenie na mokro – w tym sposobie konieczne jest przygotowanie odpowiedniej solanki. Solanka do ryb to połączenie chłodnej wody, soli i przypraw. W wodzie rozpuszczamy sól (50g soli na litr wody, 80g – tłuste ryby). Do solanki dodaj czosnek, przyprawy, ziele angielskie, liście laurowe. Wkładamy ryby, aby każda była równomiernie zanurzona w roztworze i odstawiamy w chłodne i zaciemnione miejsce na ok. 6- 12h.

Jak uwędzić rybę

Bardzo ważne jest, aby były ryby po wyjęciu z solanki były suche – w przeciwnym razie, zamiast uwędzić się, po prostu się ugotują. Należy je powiesić lub wytrzeć papierowym ręcznikiem również w środku. Gdy ryby są już gotowe, czas przygotować swoją wędzarnie ogrodową.

Wędzenie ryb na ciepło - jak długo wędzić ryby Jakim drzewem wędzić?

Wędzarnie należy nagrzewać conajmniej od 30-60 min. Wędzone ryby najlepiej dusić drewnem liściastym. Drewno typu olcha, buk, akacja, jesion, dąb. Najlepiej żeby drewno było czyste i suche. Musimy uzyskać temperaturę ok. 50 stopni. Długość wędzenia ryb uzależniona jest od rodzaju ryb, które chcemy przyrządzić. Zazwyczaj proces ten trwa od 1-3 h.

W ostatniej fazie można zdecydować się na dopiekanie ryb – zwiększyć temp. do 70 stopni i zostawić tak na 10 min. tak, aby ryba lekko się przypiekła z zewnątrz. Najlepiej kontrolować ryby i dym co 30 minut. Dym musi być gęsty i ciepły, ale nie może nas parzyć! Na koniec na drewno również można położyć gałązkę jałowca jeżeli ktoś lubi ten aromat, tylko trzeba uważać, bo za dużo jałowca może spowodować, że nasza ryba będzie gorzka.

Jak wędzić ryby na zimno

Wędzenie ryb na zimno trwa zdecydowanie dłużej. W wędzarni pilnujemy, aby temperatura 25 stopni była stale utrzymywana. Możemy suszyć ryby na początek przy otwartym wylocie. Gdy są suche możemy rozpocząć wędzenie ryb, które zazwyczaj trwa około 12 h i na drugi dzień warto przeprowadzić proces jeszcze raz przez 10 godzin. Gdy jesteś pewny, że mięso jest już gotowe, wystarczy poczekać aż ryby wędzone wystygną i zajadać się nimi ze świeżym pieczywem. Nie bój się eksperymentować. Odkryj potencjał swojej wędzarni ogrodowej i spróbuj wędzenia ryb, a nigdy już nie zdecydujesz się na nie w sklepie.

Wędzarka do ryb - jaka?

Zdecydowanie każda z naszych wędzarni elektrycznych nadaje się do wędzenia ryb. Polecamy mniejsze wędzarnie ogrodowe (domowe), jak i większe wędzarnie gastronomiczne, wędzarnie sklepowe i wędzarnie przemysłowe.

5/5 - (10 głosów)