Jak uwędzić karpia
24 grudnia, 2019Jak wędzić schab żeby był soczysty
19 lutego, 2020Już na samą myśl o zapachu i aromacie, jaki posiada wędzony kurczak, burczy nam w brzuchu, a ślinka cieknie sama. Nic w tym dziwnego! Wędzony kurczak to jeden z tych zapachów, które niesamowicie wpływają na nasze kubki smakowe. Na pewno pamiętasz, jak Twoja babcia robiła takiego kurczaka na niedzielny obiad. Teraz możesz przygotować go sam, bo przygotowany przez nas przepis został zatwierdzony przez babcię. Najważniejszy w całym przepisie jest produkt, czyli kurczak. Jeżeli zależy nam na wykwintnym smaku, to nie liczmy, że kurczak z przydrożnego marketu zaspokoi nasze oczekiwania. Powinniśmy zadać sobie trochę trudu i postarać się zdobyć mięso ze sprawdzonego źródła. Najlepiej, żeby to było mięso kurczaka lub udka od lokalnego rzeźnika. W przypadku gdy nie mamy takiej możliwości, to przynajmniej warto się postarać o zdobycie kurczaka oznaczonego jako „zagrodowy”. Z pewnością możesz takiego kupić w jakimś lepszym supermarkecie na stoisku mięsnym lub zwyczajnie zamówić określoną ilość na konkretną datę. Nie musisz zamawiać całego kurczaka. Jeżeli preferujesz same udka, to jak najbardziej możesz ten przepis wykorzystać do wędzenia samych udek. Przy pierwszym podejściu może się to wydawać nie takie proste, ale z czasem dojdziesz do wprawy. Najważniejsze to się nie poddawać, bo satysfakcja z samodzielnie przyrządzonych wyrobów wędzarniczych wynagradza cały poświęcony czas i trud.
Jak marynować udka do wędzenia?
Po zakupie odpowiedniej ilości kurczaka, udek lub po prostu mięsa z kurczaka możemy przystąpić do procesu wędzenia. W pierwszej kolejności musimy przygotować marynatę. Należy pamiętać, że to ona w dużej mierze będzie stanowić o smaku i aromacie, jaki będzie miał kurczak wędzony, dlatego należy intuicyjnie dobrać przyprawy oraz ich ilość. Z każdym kolejnym razem będziesz bardziej wyczuwał, w którą stronę iść i jaką ilość przypraw zwiększyć lub zmniejszyć, a nawet zmienić. Do naszego gustu przypadła następujące mieszanki przypraw:
- rozmaryn – 1 łyżka,
- ziele angielskie – 16 sztuk,
- majeranek – 2 łyżeczki,
- liść laurowy – 16 sztuk,
- czosnek – 2 główki (łupiny),
- pieprz cały – 20 sztuk,
- woda – 6,25 litra.
Z premedytacją nie uwzględniamy tutaj soli, ponieważ następnym podpunktem jest przygotowanie solanki.
Przygotowanie marynaty:
- Przygotuj mały garnek i wlej do niego kubek wody.
- Doprowadź wodę do wrzenia i wyłącz kuchenkę.
- Dodaj wszystkie wymienione wyżej składniki i przykryj garnek
- Ustaw kuchenkę na mały ogień i połóż garnek na kuchence.
- Podgrzewaj wszystko na małym ogniu przez około 25 minut.
- Całość powinna jedynie delikatnie bulgotać tak jak przy przygotowaniu rosołu.
Solanka do kurczaka
Do przygotowania solanki będziemy potrzebować jedynie wodę i sól. Solanka jest potrzebna do nadania kurczakowi odpowiedniego smaku, ale sól pełni także funkcje konserwujące. Potrzebne składniki to:
- sól – 190 g (polecamy użyć takiej, która będzie posiadała dużo związków mineralnych, np. sól himalajska),
- sól 145 g (będzie potrzebna do późniejszego peklowania).
- Do garnka wlej 6 litrów przegotowanej zimnej wody.
- Dodaj wcześniej przygotowaną marynatę poprzez dolanie wywaru przez sitko (potrzebujemy tylko wywaru bez ziół).
- Przemieszaj całość dokładnie.
Jak zapeklować kurczaka do wędzenia?
Wędzenie kurczaka nie może się odbyć bez wcześniejszego peklowania czy ostrzykiwania solanką. Istnieją dwie szkoły. Jedna preferuje ostrzykiwanie kurczaka, ale my proponujemy udka wędzone bez tego zabiegu. Ma on za zadanie wstrzykiwanie solanki do mięsa kurczaka, aby całe mięso dokładnie wchłonęło zamierzony smak i aromat. Na Internecie znajdziecie przepisy, które uwzględniają ten krok. Peklowanie kurczaka wygląda następująco:
- Kurczaka lub udka oczyść i umyj z każdej strony.
- Ułóż przygotowane mięso na desce i porób w wielu miejscach nakłucia.
- Do środka mięsa możesz włożyć wyparzony słoik z wodą. Zabezpieczy to kurczaka lub udka przed wypłynięciem na wierzch.
- Włóż kurczaka do garnka i zalej solanką.
- Odstaw garnek na ponad dwa, trzy dni w suchym i chłodnym miejscu.
- W trakcie tego czasu pamiętaj, żeby kurczaka obrócić 2,3 razy w ciągu dnia.
Po dwóch, trzech dniach należy:
- Wlać wodę do garnka i ją podgrzać do 80 stopni Celsjusza.
- Włożyć kurczaka i zmniejszyć temperaturę do 70 stopni. Parz mięso przez około godzinę w tej temperaturze.
- Wyjmij kurczaka.
Etap wędzarniczy
- Wyciągniętego kurczaka powieś na haku w wędzarni. Jeżeli nie masz do niej dostępu, to poproś rodzinę lub znajomych o użyczenie na jeden dzień.
- Zaczynamy etap osuszania, więc za pomocą osuszacza susz kurczaka około 1,5 godziny. Pilnuj czasu,
- Ustawiamy w wędzarni temperaturę około 30 stopni (maksymalnie 40) i wędzimy ponad 3 godziny. Możemy wydłużyć czas do 240 minut.
- Posmaruj kurczaka z każdej strony olejem.
- Podnieś temperaturę do 93-95 stopni i wędzimy do czasu osiągnięcia brązowo- złocistego koloru. Mięso w środku powinno osiągnąć temperaturę 75 stopni.
Gotowe!
Twój wędzony kurczak jest już gotowy i jest świeżo wyciągnięty z wędzarni. Polecamy podawać go z gotowanymi lub pieczonymi ziemniaczkami. Możesz podzielić się z bliskimi swoją nową umiejętnością wędzenia oraz poczęstować rodzinę. Następnym razem możesz dostosować przyprawy oraz składniki marynaty pod własne preferencje lub smaki twoich najbliższych. Z każdym wędzeniem będziesz nabierał więcej doświadczenia, a co za tym idzie- większe doświadczenie co do wody, soli, minut i godzin wędzenia. Mamy nadzieję, że mimo wszystko ten przepis zagości na stałe w twojej domowej książce kucharskiej.