Już na samą myśl o zapachu i aromacie, jaki posiada wędzony kurczak, burczy nam w brzuchu, a ślinka cieknie sama. Nic w tym dziwnego! Wędzony kurczak to jeden z tych zapachów, które niesamowicie wpływają na nasze kubki smakowe. Na pewno pamiętasz, jak Twoja babcia robiła takiego kurczaka na niedzielny obiad. Teraz możesz przygotować go sam, bo przygotowany przez nas przepis został zatwierdzony przez babcię. Najważniejszy w całym przepisie jest produkt, czyli kurczak. Jeżeli zależy nam na wykwintnym smaku, to nie liczmy, że kurczak z przydrożnego marketu zaspokoi nasze oczekiwania. Powinniśmy zadać sobie trochę trudu i postarać się zdobyć mięso ze sprawdzonego źródła. Najlepiej, żeby to było mięso kurczaka lub udka od lokalnego rzeźnika. W przypadku gdy nie mamy takiej możliwości, to przynajmniej warto się postarać o zdobycie kurczaka oznaczonego jako „zagrodowy”. Z pewnością możesz takiego kupić w jakimś lepszym supermarkecie na stoisku mięsnym lub zwyczajnie zamówić określoną ilość na konkretną datę. Nie musisz zamawiać całego kurczaka. Jeżeli preferujesz same udka, to jak najbardziej możesz ten przepis wykorzystać do wędzenia samych udek. Przy pierwszym podejściu może się to wydawać nie takie proste, ale z czasem dojdziesz do wprawy. Najważniejsze to się nie poddawać, bo satysfakcja z samodzielnie przyrządzonych wyrobów wędzarniczych wynagradza cały poświęcony czas i trud.
Po zakupie odpowiedniej ilości kurczaka, udek lub po prostu mięsa z kurczaka możemy przystąpić do procesu wędzenia. W pierwszej kolejności musimy przygotować marynatę. Należy pamiętać, że to ona w dużej mierze będzie stanowić o smaku i aromacie, jaki będzie miał kurczak wędzony, dlatego należy intuicyjnie dobrać przyprawy oraz ich ilość. Z każdym kolejnym razem będziesz bardziej wyczuwał, w którą stronę iść i jaką ilość przypraw zwiększyć lub zmniejszyć, a nawet zmienić. Do naszego gustu przypadła następujące mieszanki przypraw:
Z premedytacją nie uwzględniamy tutaj soli, ponieważ następnym podpunktem jest przygotowanie solanki.
Przygotowanie marynaty:
Solanka do kurczaka
Do przygotowania solanki będziemy potrzebować jedynie wodę i sól. Solanka jest potrzebna do nadania kurczakowi odpowiedniego smaku, ale sól pełni także funkcje konserwujące. Potrzebne składniki to:
Wędzenie kurczaka nie może się odbyć bez wcześniejszego peklowania czy ostrzykiwania solanką. Istnieją dwie szkoły. Jedna preferuje ostrzykiwanie kurczaka, ale my proponujemy udka wędzone bez tego zabiegu. Ma on za zadanie wstrzykiwanie solanki do mięsa kurczaka, aby całe mięso dokładnie wchłonęło zamierzony smak i aromat. Na Internecie znajdziecie przepisy, które uwzględniają ten krok. Peklowanie kurczaka wygląda następująco:
Po dwóch, trzech dniach należy:
Etap wędzarniczy
Gotowe!
Twój wędzony kurczak jest już gotowy i jest świeżo wyciągnięty z wędzarni. Polecamy podawać go z gotowanymi lub pieczonymi ziemniaczkami. Możesz podzielić się z bliskimi swoją nową umiejętnością wędzenia oraz poczęstować rodzinę. Następnym razem możesz dostosować przyprawy oraz składniki marynaty pod własne preferencje lub smaki twoich najbliższych. Z każdym wędzeniem będziesz nabierał więcej doświadczenia, a co za tym idzie- większe doświadczenie co do wody, soli, minut i godzin wędzenia. Mamy nadzieję, że mimo wszystko ten przepis zagości na stałe w twojej domowej książce kucharskiej.