jak długo wędzić boczek
Jak długo wędzić boczek?
4 grudnia, 2019
jak wędzić kurczaka
Jak wędzić kurczaka
30 stycznia, 2020
jak długo wędzić boczek
Jak długo wędzić boczek?
4 grudnia, 2019
jak wędzić kurczaka
Jak wędzić kurczaka
30 stycznia, 2020
jak uwędzić karpia

Trudno wyobrazić sobie polską Wigilię bez karpia. Ryba ta jest niewątpliwym symbolem Świąt Bożego Narodzenia o czymś świadczy wiele różnych metod jej przyrządzenia. W poniższym artykule skupimy się nad jedną z nich, czyli… karpiem wędzonym. Dowiemy się jak wędzić tą rybę, jak ją przyrządzać i o czym pamiętać w trakcie wędzenia. Zapraszamy do lektury!

Jak uwędzić karpia, czyli zaczynamy od przygotowania ryby

Chcąc wędzić ryby, musimy pamiętać, że całość procesu ich wędzenia rozpoczynamy od przygotowania mięsa. Najlepiej wykorzystać w tym celu ryby świeże.

Tak zwane „mrożonki” raczej się nie sprawdzą, gdyż w tym przypadku mięso karpia jest zbyt kruche i może podczas wędzenia odrywać się i spadać Jeśli zależy nam na dobrym i w miarę skutecznym wędzeniu, ryba powinna być odpowiednio pokrojona (najlepiej w dzwonka, po około 4 cm szerokości) a następnie włożona do solanki na około 2 godziny. Na marginesie, solanka powinna być roztworem 10 procentowym, co oznacza, że na każdy litr wody, powinniśmy wsypać około 100 gram soli. Po upływie wspomnianych 2 godzin, dzwonka powinny zostać wyjęte z solanki i dokładnie oczyszczone za pomocą ręcznika papierowego. Następnym krokiem będzie przeszycie dzwonków dratwą z naturalnego materiału. Ważne, by szyć zygzakiem – zaczynając od jamy brzusznej i kierując się dalej, jednym szwem przekraczamy kręgosłup i ponownie „wracamy” z tamtej strony do jamy brzusznej.

Zawieszenie ryby – co warto wiedzieć?

Gdy wszystkie dzwonka zostaną odpowiednio przeszyte, należy je zawiesić, jakieś 20 cm nad rybą. Zawieszając karpia warto pamiętać, by niezależnie od temperatury otoczenia, nie znajdował się on w polu bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych. Gdy już każdy z kawałków karpia zostanie odpowiednio zabezpieczony, trzeba przygotować wędzarnię. Najlepiej zrobić to w oparciu o poniższe kroki:

Najlepszym materiałem do wędzenia będzie oczywiście drewno olchowe. Jego spalanie nie generuje wysokiej temperatury i jednocześnie zapewnia mnóstwo dymu, niezbędnego do wędzenia ryby.

Gdy nasza wędzarnia odpowiednio się nagrzeje, rybę wkładamy (na specjalnych poprzeczkach) bezpośrednio do niej.

Gdy już włożyliśmy nasze ryby, całość należy przykryć workiem jutowym. Dzięki niemu ilość dostępnego dymu będzie jeszcze większa.

Uwaga! Wędząc na ciepło pamiętajmy, by umieścić ryby bezpośrednio w ulatniającym się dymie.

Wędzenie – najważniejsze porady

Jeśli ryby zostały już umieszczone wewnątrz wędzarni, należy dokładnie kontrolować jej bieżącą temperaturę i stan opału. Dzięki temu nasza ryba się nie spiecze i jednocześnie zyska charakterystyczny, wykwintny, wędzony smak. Jak długo wędzić rybę? Najlepiej poświęcić na to do dwóch godzin. Jeśli utrzymaliśmy odpowiednio poziom temperatury, całość powinna być przygotowana już po około 2 – 3 godzinach. Gdy ryba zostanie uwędzona, można ją odwiesić na specjalny haczyk, by usunąć z niej nadmiar tłuszczu.

Uwaga! Jeśli pozostało nam trochę drewna po wędzeniu karpia, możemy wykorzystać go np. do podwędzenia kiełbasek. Ich smak (dzięki drewnu olchowemu) jest wręcz niepowtarzalny.

Wędzenie karpia – na ciepło, czy zimno?

Wędząc ryby na zimno, z pewnością „stracimy sporo na czasie”. Proces ten trwa znacznie dłużej i rozpoczyna się od godzinnego osuszania karpia wewnątrz wędzarni i to najlepiej na wolnym dymie, przy maksymalnej temperaturze 25 stopni Celsjusza. Właściwy proces wędzenia ryb rozpoczyna się dopiero w godzinę od momentu włożenia ryby do wędzarni, gdy będzie ona całkowicie wysuszona. Podczas wędzenia na zimno należy pamiętać o utrzymywaniu stałej temperatury w wędzarni i to najlepiej na poziomie 25 stopni Celsjusza. Karp, który jest wędzony z wykorzystaniem tej metody, nie może wędzić się krócej, niż 12 godzin.

Alternatywą dla powyższej metody jest wędzenie na ciepło. W zasadzie przez pierwsze cztery godziny polega ona dokładnie na tym samym w co w przypadku wędzenia na zimno, aczkolwiek zmianie ulega stała temperatura pracy, która musi być na poziomie około 50 stopni Celsjusza. Wędzenie na ciepło znacznie skraca czas oczekiwania na wysuszenie ryby i to zaledwie do 40 minut. Po upływie wspomnianych czterech godzin, temperatura wędzarni powinna wzrosnąć do 90 stopni i utrzymywać się przez pół godziny. Gdy czas ten minie, nasz karp będzie już uwędzony.

Karp wędzony a jego smak

Karp wędzony posiada swój specyficzny, wręcz oryginalny smak. Niemniej jest on pochodną wielu czynników. Przykładowo karp wędzony na zimno, wyróżnia się znacznie intensywniejszym smakiem. Z kolei w przypadku karpia wędzonego na ciepło, aromat ów jest znacznie bardziej głęboki. Niezależnie od tego jaką metodę wybierzemy, smak naszego karpia i tak będzie wyjątkowy. Pamiętajmy jednak, by wędzić obydwie strony ryb.

Podsumowanie

Wędzony karp nie jest aż tak popularnym, wigilijnym daniem na czasie. Niemniej, może być on pewnym urozmaiceniem dla świątecznego stołu. Zwłaszcza, że wędzenie karpia sprawia, że staje się on bogatszy w składniki odżywcze, z których część zawarta jest we wspomnianym roztworze soli. A nasze wędzarnie polecaj znajomym!

5/5 - (9 głosów)