świąteczne wędzenie potraw
Świąteczne wędzenie
11 grudnia, 2018

Wędzarnie ogrodowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć

wędzarnie ogrodowe

WĘDZARNIE OGRODOWE

Wędzarnie cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród przedsiębiorców, ale również u osób prywatnych. Coraz częściej można spotkać je na przydomowych ogródkach. Tego rodzaju urządzenia pozwalają cieszyć się unikatowym aromatem, a także przepysznym smakiem swojskich wyrobów. To właśnie dzięki nim czujemy się tak, jakbyśmy przenieśli się kilkadziesiąt lat wstecz. Posiadając własną wędzarnię możemy zapomnieć o zmodyfikowanych wyrobach mięsnych, które znajdują się na sklepowych półkach, a świąteczne wędzenie zaskoczy każdego!

Na czym polega wędzenie?

Wędzenie to po prostu omiatanie dymem produktów spożywczych. W zdecydowanej większości przypadków wędzarnia używana jest do obróbki różnego rodzaju mięs. Należy jednak wiedzieć, że doskonale sprawdza się ona również w przypadku ryb, czy też serów. Niektórzy wykorzystują ten sprzęt także do obróbki owoców morza, a nawet niektórych owoców. Ilość zastosowań sprzętu jest naprawdę pokaźna.

Temperatura wędzenia zależy w dużej mierze od tego, na jaki rodzaj obróbki się zdecydujemy.

W przypadku wędzenia zimnego jest to około 18-28 stopni C. Jeśli chodzi o wędzenie gorące to temperatura wynosi 28-80 stopni C. Z oczywistych względów wędzenie zimne trwa o wiele dłużej (nawet do kilkunastu godzin). Jego głównym celem jest to, aby zwiększyć termin przydatności do spożycia danego produktu. Oczywiście priorytetem jest to, aby nie pogorszyć jego walorów smakowych, czy też aromatycznych. Artykuły spożywcze wędzone na zimno nie tracą swojego kolorytu, czy też masy.

Jeśli chodzi o wędzenie na gorąco to odbywa się ono znacznie szybciej. Proces ten trwa zwykle od kilkunastu minut do godziny. Cel obróbki jest identyczny, jak w poprzednim przypadku. Podstawową różnicą jest jednak gęstość dymu. W przypadku wędzenia na gorąco jest on bardzo gęsty, co przekłada się na wyższe tempo obróbki.

WARTO WIEDZIEĆ!

Czas wędzenia można przyspieszyć poprzez zwiększenie poziomu wilgotności pary. Trzeba jednak mieć świadomość, że może to pogorszyć koloryt obrabianych produktów. Stają się one wyraźne zmatowione.

Jak wybrać odpowiednią wędzarnie?

Jeśli poszukujemy maszyny masarnicze lub sprzętu do użytku domowego, to najlepszym wyborem są wędzarnie ogrodowe. Ważne jest to, aby dobrze dopasować urządzenie do własnych potrzeb. Musi ono gwarantować wysoką wydajność i prostą obsługę. Oczywistym jest, że w warunkach domowych nie potrzebujemy tak zaawansowanego sprzętu, jak przedsiębiorstwa.

Zwróćmy uwagę na wymiary wędzarni, a także pojemność wsadu. Dobrze jest również zapoznać się z wydajnością, którą zapewnia producent. Sprawdźmy, jakie tempo wędzenie kiełbasy, czy też mięsa gwarantuje interesujący nas sprzęt. Warto również dowiedzieć się, co znajduje się w cenie zestawu. Wyposażenie dodatkowe ma ogromny wpływ na komfort użytkowania urządzenia. Mowa tutaj o m.in. wózku wędzarniczym, pojemnikach na roztwory myjące, aluminiowych drążkach wędzarniczych, prętach i haczykach ze stali nierdzewnej, siatkach wędzarniczych itd. Wybór urządzeń jest na tyle duży, że każdy znajdzie model odpowiedni do swoich potrzeb i oczekiwań.

wędzarnie ogrodowe
Prowadzimy również szkolenia z wędzenia, aby ułatwić pierwsze kroki w tym smakowitym zajęciu, jakim jest wędzenie mięsa.

wędzarnie ogrodowe